Jeppe Mehl tvinges til pause

AHC-spiller ramt af knæskade

Foto: badenfoto.dk

Fodboldklubben AC Horsens må se bort fra Jeppe Mehl i den kommende tid.

Midtbanespilleren blev skadet i klubbens sejr over Viby i DBU Pokalen forleden, og det betyder, at han er ukampdygtig det næste stykke tid.

- Det skete i forbindelse med, at jeg skulle udfordre en Viby-spiller. Han landede på en eller anden måde ovenpå mig, hvorefter jeg fik et vrid i knæet. Jeg spillede 1. halvleg færdig, men det var ikke så godt for knæet med 15 minutters pause, for jeg kunne slet ikke få det i gang igen. Derfor måtte jeg lade mig udskifte kort inde i 2. halvleg. Ledbåndene på den indvendige side i højre knæ har fået sig en tur, og der går et par uger, før jeg kan træne med igen, siger Jeppe Mehl til klubbens hjemmeside.

Derfor er han ikke med, når AC Horsens på søndag skal forsøge at hente sin anden sejr i NordicBet Ligaen, når Vendsyssel IF kommer til Horsens. Den kamp spilles klokken 15.00.